Podgrzybek zajączek opis grzyba

Pobierz

Odcedzamy grzybki i przekładamy do słoiczków.. W 2021 Komisja ds.Mar 31, 2021Jul 22, 2021Sep 16, 2021Jun 5, 2022podgrzybek zajączek • grzyby jadalne 1 • pliki użytkownika janek5210 przechowywane w serwisie Chomikuj.pl • ChomikImage.jpg, ChomikImage (1).jpg Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Podgrzybek zajączek - Boletus subtomentosus [Xerocomus subtomentosus] Link do atlasu na portalu >>> KLIKNIJ Owocnik- jednolicie zabarwiony oliwkowożółty, żółtoochrowy do szarobrązowego, oliwkowozielonawy, szarozielonawy, średnicy 3-15cm, najpierw półkulisty, potem wypukły do rozpostartego, powierzchnia zamszowata, matowa.. Można go gotować, dusić lub smażyć.. Pod spodem kapelusza znajduje się hymenofor w formie blaszek lub rurek zakończonych porami.. Gatunek ten najczęściej używany jest jako domieszka do potraw z innymi grzybami.Podgrzybek brunatny zawiera także nieprzyswajany przez człowieka błonnik.. Grzyby kapeluszowe są ujęte w dwóch grupach:Bon 1985.. Pomyłka ta nie jest niebezpieczna, ponieważ dwa te grzyby są jadalne i bardzo smaczne.. Grzyby kapeluszowe to grzyby o typowej budowie, tj. składające się z trzonu i osadzonego na nim kapelusza.. W najnowszych opracowaniach można spotkać się z nazwą "borowik zajęczy"..

Znany jest również jako podgrzybek zajączek , huba rzesztonik, czy grzyb cynamonowo-brunatny.

Zbierany jest głównie ze względu na swój smak.. Podgrzybki zajączki są to grzyby średniej wielkości, najczęściej spotykane we wcześniejszych stadiach życia, a ich kapelusze sięgają od 3 do 10 cm w średnicy.. Grzyby mają przyjemny, lekko owocowy zapach.. Na początku są tradycyjnie wypukłe, kopulaste, ale wraz z wiekiem mają tendencję do spłaszczania - skóra wówczas bywa dość popękana.Podgrzybek zajączek jest grzybem jadalnym średniej jakości.. Poznajcie ciekawostki na temat grzybów:Możliwość popełnienia pomyłki- do podgrzybka zajączka podobny jest trochę podgrzybek złotawy, którego trzon w górnej części jest zawsze czerwony, Identycznie, zabarwione pory ma podgrzybek żeberkowany (Xerocomus spadiceus) jego owocniki są zwykle mniejsze.. Aby dopełnić zawiłej historii identyfikacji podgrzybków zajączków, należy dodać, że Karol Linneusz, który jako pierwszy opisał ten gatunek grzybów , zaliczył go od razu do borowików - dopiero pod koniec XIX w. pojawiły się sugestie o przynależności do podgrzybków .Podgrzybek zajączek Występowanie Niezbyt częsty, rośnie w lasach iglastych i liściastych, lubi kwaśne gleby.. Początkowo półkulisty, na starość rozpostarty.Poza podgrzybkiem brunatnym, dość dużą popularnością wśród grzybiarzy cieszy się podgrzybek zajączek, podgrzybek złotawy i podgrzybek żeberkowaty..

Zastosowanie Podgrzybek zajączek najczęściej używany jest jako domieszka do potraw z innymi grzybami.

Najwięcej grzybów zajączków występuje od czerwca do października.Sam podgrzybek brunatny, pod względem wizualnym przypomina skrzyżowanie borowika z podgrzybkiem, charakteryzując się gładkim ciemnobrązowym kapeluszem o twardym miąższu i dość pękatym trzonem, który dopiero z czasem smukleje.. Nazwę podgrzybek złotopory podał Władysław Wojewoda w 2003 r, wcześniej Alina Skirgiełło opisywała ten gatunek pod nazwą podgrzybek złotawy.. Grzyb ten nie wykazuje ważniejszych wartości odżywczych.. Charakterystyka Kapelusz 3-15 cm jasny, oliwkowożółty lub oliwkowo zielonawy, od szaro beżowego do czerwonawego.. Dopuszczony do obrotu handlowego na terenie Polski.. Jest wysoki - do 10 cm i smukły - do 2 cm średnicy.. Z powodu miękkich kapeluszy nie nadają się do suszenia.W piśmiennictwie mykologicznym opisywany był także pod nazwami: huba rzeszotnik, podgrzybek, zajęczy grzyb, zajęczy grzybek, grzyb cynamonowobrunatny, grzyb zajęczy, podgrzybek zajączek odmiana typowa, a także borowik zajęczy.. Podgrzybek zajączek ma miąższ biały lub kremowy z żółtym odcieniem, w kapeluszu miękki i mięsisty, siniejący po uściśnięciu.. Do wody wlewamy ocet, dodajemy wszelkie przyprawy, sól i cukier oraz pokrojoną w talarki cebulę - zagotowujemy.Feb 13, 2021 Wszystkie te gatunki są jadalne.Podgrzybek zajączek do wszystkiego!.

Pory- złocistożółte lub zielonożółtawe, duże ...Sposób przygotowania: Podgrzybek zajączek w słoiczku.

Ten jednak ma brązowo- czerwony kapelusz i siatkowany trzon.. Uwagi- do suszenia z powodu miękkości kapeluszy mało się nadaje.. Podgrzybki oczyszczamy i kroimy na mniejsze cząstki, wrzucamy na gorącą wodę i obgotowujemy je ok. 5 minut.. Szerokim łukiem należy z kolei omijać podgrzybek szatański, który jest do tego stopnia toksyczny, że zjedzenie go może prowadzić do śmierci.. W najnowszych opracowaniach można spotkać się z nazwą "borowik zajęczy".podgrzybek grubosiatkowany ( Xerocomus ferrugineus) X. chrysenteron Ten gatunek, jak i wszystkie podobnie wyglądające podgrzybki z kręgu suchogrzybka złotoporego ( Xerocomellus chrysenteron), grzybiarze zwyczajowo nazywają "zajączkiem".Informacje: Podobny do niego jest rzadki podgrzybek czerwonobrązowy.. Z racji tego, że grzyby mają zdolność do kumulowania metali ciężkich (podgrzybek brunatny gromadzi radioaktywny cez), to należy omijać okazy rosnące przy ruchliwych drogach i szosach.Mar 31, 2021Znany jest również jako podgrzybek zajączek, huba rzesztonik, czy grzyb cynamonowo-brunatny.. Epitet gatunkowy "subtomentosus" w języku łacińskim oznacza "pokryty drobnymi włoskami".Feb 13, 2021Trzon grzyba ma kolor od żółtego przez żółtobrązowy do czerwonobrązowego..

Opisany po raz pierwszy przez Karola Lineusza zajączek jest grzybem, który spotkać można na półkuli północnej.

W surowym stanie jest trujący..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt