Najważniejsze dokonania karola wielkiego

Pobierz

W latach 778 - 801 Karol Wielki prowadził wojny z Sasami, których ostatecznie podbił i zmusił do przyjęcia chrześcijaństwa.. karol-wielki.Zasługi Karola Wielkiego.. Ludność Frankońska nadała Karolowi przydomek Wielki, a w językach słowiańskich jego imię stało się synonimem godności królewskiej.Przedstaw najważniejsze dokonania Karola Wielkiego.. Wybrzeże Słowińskie 2. koronowany na cesarza rzymskiego w 800 roku.. […] wywodzi się z pieśni ofiarnej, a sam wyraz należy rozumieć .Karol Wielki sprawował rządy osobiście.. W zarządzie nad rozległym państwem pomagało mu grono zaufanych ludzi.. Następnie los Sasów podzielili Longobardowie w północnych Włoszech, których podbił w roku 774, a ich ziemie zostały włączone w obszar królestwa franków.najważniejsze dokonania karola wielkiego.. Byli to w tym czasie jedyni ludzie, którzy umieli posługiwać się łaciną, umieli czytać i znali Pismo Święte.. Pojezierze Mazurskie 4.. 2.stworzył dogodne warunki do wymiany handlowej.. Na swoim dworze założył pierwszą z nich i polecał, aby powstawały przy każdej katedrze i klasztorze.Najważniejsze osiągnięcia Karola Wielkiego jako władcy: a) Karol Wielki ujednolicił system miar i. pokaż więcej.. Oceń tę odpowiedź: Oceń to zadanie.. -zreformował szkolnictwo.. Opierając się na nich Karol Wielki przeprowadził reformę tzw. szkolnictwa kościelnego.Karol Wielki (768-814) i jego dokonania: ]-przeprowadził reformę monetarną..

Tatry Wysokie Wymień najważniejsze dokonania Karola Wielkiego.

Otaczał się ludźmi uczonymi, a także artystami.. Senior hrabiego Rolanda stworzył i zbudował ogromne imperium.. Odpowiedzi: 0 .. To jemu zawdzięczamy szkołę.. Zastanów się i napisz, jakich tez dowodzą.. Osiągnięcia Karola Wielkiego.. -dbał o Kościół chrześcijański.. Filmy.. Odpowiedź została zedytowana [Pokaż poprzednią odpowiedź] .. znacznie powiększył terytorium imperium dzięki podbojom.. Średnia : 4.6.. -przeprowadził reformę łaciny.. +0 pkt.. 1.ujednolicił system miar i wag.. Treść.. tworzenie szkół przykatedralnych i przyklasztornych.Państwo Karola Wielkiego Panował w latach 768-814.. Wyżyna Lubelska 3. szkola-podstawowa-klasa-1.. Osiągnięcia Karola Wielkiego • złamał potęgę Longobardów i objął w tym królestwie tron, b) • walki z Arabami prowadzone w Hiszpanii umożliwiły opanowanie części Półw.. Odpowiedz.. Polub to zadanie.. Karol Wielki wywarł ogromny wpływ na kulturę i edukację.. Najważniejsze dokonania Karola Wielkiego : poprowadzenie zwycięskich wojen m.in. z Longobardami, powiększenie terytorium.. poprowadzenie zwycięskich wojen m.in. z Longobardami, powiększenie terytorium Królestwa Franków, koronacja na cesarza .Wypisz osiągnięcia Karola Wielkiego według podanych dziedzin Polityka Gospodarka Administracja Kultura i nauka źródło: Zeszyt ćwiczeń Śladami przeszłości zadanie 3/85..

Karol był również obrońcą i głosicielem wiary.najważniejsze dokonania karola wielkiego.

uporządkowanie frankijskiego prawa.. odpowiedział (a) 19.04.2011 o 06:48: 1.ujednolicił system miar i wag.. 1 Zobacz odpowiedź chodzi o karola z dynastii karolingów .Najważniejsze dokonania Karola Wielkiego: a) Karol Wielki ujednolicił system miar i wag w państwie Franków, stworzył dogodne warunki doDokonania Karola Wielkiego: polityka->.. Najnowsze pytania w kategorii Historia .. Zadaj to pytanie.. Iberyjskiego, • rozbił groźne państwo Awarów, koczowników co mu przyniosło ogromne łupy, • opanował Akwitanie, • złamał opór Bawarii w 788r.Tego rozkwitu kultury łacińskiej Karol Wielki dokonał przy pomocy misjonarzy irlandzkich i anglosaskich.. -tworzył marchie w okręgach nadgranicznych.. Sięgało ono od Morza Północnego po Pireneje.. dodany przez Ghost74, 30 Listopada 2008 w ŚmietnikWypisz najważniejsze dokonania Karola Wielkiego, dzielą cje na cztery grupy: dokonania w polityce, gospodarce, administacji oraz kulturze i nauce.. Na jego dworze gromadzili się najwybitniejsi intelektualiści tamtych czasów: Alkuin, Piotr z Pizy, Paulinus, Paweł Diakon, Odon z Metzu.. 2.stworzył dogodne warunki do wymiany handlowej.Najważniejsze dokonania Karola Wielkiego Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.W średniowieczu ustanowił on wzór idealnego władcy, mężnego rycerza, a także hojnego i dobrego gospodarza, którego dom otwarty jest dla wszystkich swoich poddanych..

Frankowie stworzyli jedno z najbardziej potężnych państw Europy.Przedstaw najważniejsze dokonania Karola Wielkiego.

poleca 79% 1245 głosów.. - Najważniejsze osiągnięcia Karola Wielkiego jako władcy: - Pytania i odpowiedzi - HistoriaKliknij tutaj, aby dostać odpowiedź na pytanie ️ Wymień w punktach najważniejsze dokonania Karola wielkiego do tekstu w podręczniku słowa na czasie 1 str.84 …Główne osiągnięcia Karola Wielkiego : - w 800 r. koronował się na cesarza - doprowadził do tego , że łacina stała się językiem urzędowym - bardzo dbał o rozwój nauki i kultury w swoim państwie Właśnie to teraz robię , bo mieliśmy zadane .Kliknij tutaj, aby dostać odpowiedź na pytanie ️ Wymień w punktach najważniejsze dokonania Karola WielkiegoKarol Wielki był orędownikiem edukacji i nauki.. nauka->.. 2/193 Przeczytaj podane argumenty..

Najważniejsze dokonania Karola Wielkiego: a) Karol Wielki ujednolicił system miar i wag w państwie Franków, stworzył dogodne warunki do.

-reforma pisma (minuskuła karolińska) -podzielił państwo na okręgi zwane hrabstwami.. Matematyka.Karol Wielki - Lata Panowania.. Był władcą "absolutnym", dążącym do przejęcia kontroli nad wszystkim i wszystkimi.. II Na podstawie tekstu wykonaj polecenia.. (4 pkt.). wojsko->.. pokaż więcej.. Oceń tę odpowiedź:Karol Wielki był największym władcą średniowiecznej Europy i najwybitniejszym królem w dziejach Franków (panował w latach 768-814)..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt